Рак шийки матки кожного року виявляють у понад 600 тисяч жінок у всьому світі. В Україні смертність складає 2500 випадків щорічно. Запобігти цьому допомагає своєчасна профілактика та діагностика.
Ми закликаємо жіноче населення нашої громади не нехтувати своїм здоров’ям, оскільки у Житомирській області фіксують одні з найвищих показників поширеності раку шийки матки.
Причини: на сьогодні відомо, що рак шийки матки пов’язаний у 99 % випадків з вірусом папіломи людини, особливо високоонкогенними вважають 16 і 18 типи. Цей вірус передається статевим шляхом. Тому статевий акт без використання бар’єрних засобів контрацепції ( презервативу) підвищує ризик захворюваності.
Ми рекомендуємо наступний алгоритм дій для проведення щорічного скринінгу:
- Огляд лікаря-акушер-гінеколога, на прийом до якого можна звернутися без направлення. Проведення відеокольпоскопії.
- Забір мазків (ПАП-тест) на склі або методом рідинної цитології. Додатково лікар може запропонувати визначити шляхом ПЛР наявність 16 і 18 типу ВПЛ у відібраному матеріалі.
- Через 2-3 тижні після отримання результатів – обговорення з лікарем- акушер- гінекологом подальшого плану ведення.
Перевагою такого скринінгу є виявлення не тільки раку шийки матки, а й передракових захворювань шийки матки, таких як дисплазія.
Профілактика раку шийки матки:
- Щорічний огляд лікаря-акушер-гінеколога із забором мазків на цитологію;
- Використання засобів бар’єрної контрацепції ( презервативу);
- Вакцинація від Вірусу папиломи людини ( 16 і 18 типи). Детальнішу інформацію щодо вакцинації уточнюйте на прийомі у лікаря-акушер-гінеколога.
Бережіть себе та пам’ятайте, що краще захворювання профілактувати, ніж лікувати, а якщо і лікувати то на ранніх етапах!
Лікар акушер-гінеколог,
завідувач відділенням
Олександр Пригара