✅ Заклади охорони здоров’я державної та комунальної форми власності можуть надавати платні послуги.
Послуги, які не покриваються Програмою медичних гарантій та є платними для пацієнта, визначені постановою Кабінету Міністрів України “Про затвердження переліку платних послуг, які надаються в державних і комунальних закладах охорони здоров'я та вищих медичних навчальних закладах” від 17 вересня 1996 р. № 1138.
❗Послуги, які включені в Програму медичних гарантій та оплачуються НСЗУ, — пацієнту надаються безоплатно. Просити оплату з пацієнта за ці послуги — є порушенням умов договору із НСЗУ.
Послуги, які не покриває Програма медичних гарантій та які включені в перелік визначених Постановою, можуть надаватися за оплату.
Такими платними послугами можуть бути:
▪ послуги з планової стоматології пацієнтам старше 18 років;
▪ вибір конкретної бригади для ведення пологів;
▪ палата з покращеними умовами;
▪ медогляди для отримання виїзної візи тощо.
Кожен заклад охорони здоров’я державної чи комунальної форми власності затверджує свій Перелік платних послуг в порядку встановленому законодавством.
Тарифи на платні послуги затверджує власник закладу — місцеві органи влади.
Перелік платних послуг, які надаються у закладі, з відповідними цінами має бути у відкритому доступі, щоб пацієнти свідомо приймали рішення про отримання певних послуг(див. за посиланням: https://ovrmisl.med.ukraina.org.ua/sites/ovrmisl.med.ukraina.org.ua/files/inline-files/rishennya-1883-vid-23.06.23-perelik-ta-vartist-platnikh-poslug.pdf)
✅ Також платними можуть бути послуги, які формально входять до Програми медичних гарантій, але підстави для отримання яких не дотримані. Наприклад, для звернення до кардіолога у межах амбулаторного пакету необхідне направлення. Якщо направлення немає, то консультація за ініціативою пацієнта може бути проведена на платній основі.
Платна послуга – один із способів доступності медичної допомоги.