У світі найчастіше діти потерпають від внутрішньої торгівлі людьми. Згідно з Конвенцією ООН про права дитини, яку підписала 191 держава світу і яка набула чинності в Україні 27 вересня 1991 року, кожна дитина має право на захист від усіх видів економічної та сексуальної експлуатації, насилля (статті 19, 32, 34, 35 та 36).
Основними формами торгівлі дітьми в Україні є:
- продаж дітей;
- примусове жебрацтво;
- сексуальна експлуатація;
- примусова праця;
- виробництвом порнографічної продукції;
- трансплантація органів;
- використання дітей у збройних конфліктах та для дрібної злочинної діяльності.
Торгівля дітьми може призвести до серйозних наслідків для них на все життя або навіть поставити під загрозу саме життя. Глобальний світовий ринок втягує мільйони дітей і дає багатомільйонні доларові прибутки, створюючи ситуації цілковитого порушення прав дітей на щасливе дитинство, на гідне, продуктивне та корисне життя.
Через війну та спричинені нею обмеження щодо проведення часу на вулиці та традиційного навчання у школах діти значно більше часу перебувають в Інтернеті. А там є люди, які можуть так чи інакше скористатися довірливістю чи вразливістю дитини і завдати їй шкоди. Тому важливо вміти розпізнавати ознаки, що можуть свідчити про ризики для дитини в Інтернеті:
- тривалі нічні спілкування з невідомими людьми;
- дитина терміново перериває спілкування, якщо це можуть побачити батьки;
- дитина отримує подарунки через пошту або кур’єра від невідомих осіб;
- дитина не хоче обговорювати її активність в Інтернеті. Будьте пильними! Допоможіть дитині не потрапити до шахраїв!
Запам’ятайте! Торгівля людьми не обов’язково супроводжується насильством або погрозами. Злочинці можуть маніпулювати довірою, зловживати владою або скористатися вразливим становищем людини.
Що треба робити, якщо стало відомо про дітей, які постраждали від торгівлі дітьми? Згідно із Законом України «Про протидію торгівлі людьми» особа, якій стало відомо про дитину, яка страждає/постраждала від торгівлі дітьми, зобов’язана невідкладно та із забезпеченням конфіденційності повідомити про це місцеву державну адміністрацію, органи місцевого самоврядування, органи Національної поліції або органи прокуратури.
У разі існування підозри щодо причетності батьків дитини або осіб, які їх замінюють, до торгівлі дітьми особи, які постійно контактують з дітьми у сферах освіти, охорони здоров’я, культури, фізичної культури та спорту, оздоровлення та відпочинку, судовій та правоохоронній сферах, у порядку, встановленому законодавством, інформують про це органи Національної поліції або органи прокуратури.
Пам’ятайте! Згідно з статтею 23 Закону України «Про протидію торгівлі людьми» держава надає допомогу дитині з моменту, коли з’явилися підстави вважати, що вона постраждала від торгівлі дітьми, і до повного завершення реабілітації дитини.
Увага! Урядова гаряча лінія з протидії торгівлі людьми тел.: 1547; Нацполіція: 102 або 0800 50 02 02.